חתונה יהודית

חתונה יהודית

חתונה דתית

חתונות הן תמיד אירוע משמח ובעוד רבים מבצעים חתונה יהודית כהלכתה בקרב הציבור החילוני, הרי שחתונה יהודית דתית הינה אירוע מורכב יותר שכן כללי הטקס נאמנים יותר למקור ובעיקר נוקשים יותר סביב כל התנהלות האירוע.

ההכנות לחתונה שכזאת מתבצעות כמו בכל חתונה שמרביתנו מכירים עם הזמנת אולם, צוות צילום חתונה, תקליטן לניהול הערב המוסיקלי וזהו זה למעשה. במרבית החתונות היהודיות דתיות לא תראו אטרקציות של מייצגים, לייזרים, בובות גדולות וכדומה. על השמחה מופקדים חברי הזוג שמתחתן וקרובי המשפחה שבאו לשמוח עימם ללא אביזרי עזר לשמחה.

כאשר עוברים אל האולם עצמו ואל יום האירוע הרי שהדבר הבסיסי ביותר בחתונה דתית הוא ההפרדה בין נשים וגברים מתחילת האירוע ועד סופו. קבלת הפנים נערכת כאשר החתן מוקף בחבריו והוא מקבל את האורחים הגברים של שני הצדדים ואילו הכלה מצויה מעבר לקיר או הפרגוד, ומקבלת עם חברותיה וקרובות משפחתה את הנשים המוזמנות לאירוע משני הצדדים.

הדבר דורש תשומת לב מוגברת מצד האחראים על התנהלות הערב שכן הם עוברים מצד לצד לבדוק שהכל מתנהל כשורה ובקצב אחיד. גם צוות צילום החתונה מתפצל ומכסה את האירוע כפליים.

לאחר קבלת הפנים עוברים לטקס המרגש בו הזוג נפגש מתחת לחופה ועובר את הטקס של ברכות וקידושין. עם שבירת הכוס הזוג מוכרז כנשוי ורשאי להתנשק ולהתחבק לאחר תקופה ארוכה שבה לא התראו (כשבועיים ימים). הם גם עולים לחדר הייחוד להיות מעט יחדיו, לאכול ולשתות (לאחר יום של צום כנהוג בהלכה) ובעיקר לאגור כוחות למסיבה ולריקודים המחכים להם באולם.

כעת ניגשים לחגיגות שמפוצלות לצד הכלה ולצד החתן, זו עם חברותיה וזה עם חבריו, כאשר כל צד משמח את הזוג הצעיר כמיטב יכולתו.
מדובר באירוע מורכב יותר מצד אחד מאשר חתונה חילונית, והרבה יותר סולידי, בסיסי וטהור מהצד שמנגד.


שתף עם חברים את רפי צלם האירועים